W Polsce wciąż najczęściej wybierana jest tradycyjna metoda pochówku, czyli złożenie trumny z ciałem zmarłej osoby w ziemi. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak kremacja zwłok. Spopielenie musi się odbyć w odpowiednio przygotowanym do tego domu pogrzebowym, który przeprowadzi kremację we właściwy sposób. Jak zatem dokładnie wygląda taka forma pochówku?

Odpowiednia trumna

Po uzyskaniu aktu zgonu i podpisaniu zezwolenia na kremację w konkretnym domu pogrzebowym w Piątku możliwe jest rozpoczęcie przygotowań do całego procesu. Niezbędne jest w tym wypadku wybranie trumny, która jednak różni się od modeli stosowanych przy tradycyjnej metodzie pochówku. Przede wszystkim musi być pozbawiona metalowych okuć czy innych, podobnych zdobień z tego typu materiałów. Możliwe jest użycie zarówno prostej trumny drewnianej, jak i wariantu ekologicznego, rekomendowanego do kremacji zwłok.

Po wyborze trumny dochodzi do samego spopielenia ciała osoby zmarłej. W tym celu zakład pogrzebowy w okolicy miejscowości Piątek musi posiadać specjalny, przystosowany do tego celu piec, który umożliwia godne i odpowiednie skremowanie zwłok. Cały proces trwa przeważnie od dwóch do trzech godzin. W sposób właściwy kremację przeprowadzi dom pogrzebowy Adpatres, który jest w stanie zapewnić kompleksowe wsparcie m.in. właśnie przy takiej formie pochówku. Kolejnym etapem kremacji jest wybranie i przygotowanie prochów osoby zmarłej. Co to dokładnie oznacza?

Wybór urny

Prochy muszą być schłodzone zimnym powietrzem, a dzięki klemulatorowi możliwe jest ich dokładne rozdrobnienie mechaniczne. Po właściwym zrealizowaniu tych procesów trafiają do szczelnego worka foliowego, który następnie wędruje do urny. Ta natomiast wybierana jest przez rodzinę zmarłego. Renomowane domy pogrzebowe oferują wiele modeli, które różnią się od siebie m.in. materiałem wykorzystanym do ich przygotowania. Najczęściej urny wykonane są z kamienia i mosiądzu, co nadaje im eleganckiego, szlachetnego wyglądu, stosownego do sytuacji.

Warto wiedzieć, że po wyborze urny i umieszczeniu w niej prochów zmarłej osoby, możliwe jest też zdeponowanie np. przedmiotów związanych bezpośrednio z nieboszczykiem. Po przeprowadzeniu kremacji możliwe jest złożenie urny w ziemi, podobnie jak w przypadku trumny przy konwencjonalnej metodzie pochówku. Urna może znaleźć się też w kolumbarium. Kremacja zwłok jest zatem rozwiązaniem przede wszystkim godnym i zapewniającym należyty szacunek dla zmarłej osoby podczas pochówku. Jest też ekologiczna oraz tańsza od tradycyjnego złożenia trumny w ziemi, jednak należy pamiętać, że jej realizacją mogą zająć się tylko odpowiednio przygotowane domy pogrzebowe.